3D Modelleme Nedir?

3 boyutlu modelleme şöyle bir süreçtir. 3 boyutlu bir nesnenin veya şeklin matematiksel bir temsilini oluşturmak için yazılım kullanma sürecidir. Oluşturulan nesneye bir 3D model denir ve bu 3 boyutlu modeller çeşitli endüstrilerde kullanılır.

Film, televizyon, video oyunları, mimari, inşaat, ürün geliştirme, bilim ve tıp sektörlerinde kullanılır. Grafik tasarımları görselleştirmek, simüle etmek ve işlemek için 3D modeller kullanılır. Fantastik ve yaratıcı yaratıklar ve yapılarla dolu filmlerde sıkça bulunur. Animasyonlarda ve video oyunlarında 3D modellemenin sonuçlarını görebilirsiniz.

Bir sanatçının poligonal yüzeyler oluşturmasına ve deforme etmesine izin veren özel 3 boyut üretim yazılımı ile manuel olarak veya gerçek dünyadaki nesneleri dijital olarak temsil etmek için kullanılan bir dizi veri noktasına tarayarak elde edilir.

Nasıl Kullanılır?

3D modelleme, mühendislik, mimari, eğlence, film, özel efektler, oyun geliştirme ve ticari reklamcılık dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

3D teknolojisinin popüler bir örneği, büyük hareketli görüntülerde kullanılmasıdır. James Cameron’ın 2009 yapımı Avatar filmindeki manzarayı bir düşünün. Film, filmin gezegeni Pandora’yı yaratmak için birçok 3 boyutlu modelleme kavramını kullandığında, 3 boyutlu endüstrinin dönüştürülmesine yardımcı oldu.

Baran Mimarlık olarak 3D Modelleme işinde yanınızdayız.

3D Modelleme